Dardenia Destekleri

Reklam ve Pazarlama

30 yıllık Dardanel tecrübesi ile 2011 yılından beri kazanılan Dardenia’nın tecrübelerinin harmanlanması ile pazarlama aktiviteler, Ulusal, Dijital ve Lokal olmak üzere 3’e ayrılmıştır. LSM şeklinde adlandırılan Lokal Restoran Pazarlaması, kendi servis bölgesi içerisindeki potansiyel müşteri portföyüne yeni ürün tanıtmak ve promosyonları duyurmak için belirli aktivitelerde bulunur. Lokal Pazarlama olarak adlandırılan bu yöntemde menü, broşür, magnet dağıtımı, yüz yüze sıcak pazarlama, ulusal kampanyaları destekleme ve Call Back (müşteri memnuniyet ölçümü) gibi pazarlama metotları kullanılır.

Halkla İlişkiler

Dardenia'nın Halkla İlişkiler çözüm ortağı uygun görülen ve planlı desteği sağlar. Şirket, hazırladıkları ulusal ve yerel basın bültenleri ile hem yeni açılan dükkânlara hem de var olan dükkânlara destek olur. Sosyal sorumluluk projeleri, röportajlar ve etkinlikler organize eder.

Sosyal Medya ve Online Sipariş

Dardenia çalıştığı profesyonel sosyal medya ajansı ile dijital projeler ve sosyal medya desteği sağlar. Yeni açılan şubelerin tanıtımı ve mevcut şubelerin desteklenmesinde Dardenia’nın yüksek takipçiye sahip kurumsal hesapları kullanılır. Sosyal medya reklamları ile geniş kitlelere ulaşılır. Google reklamları ve internet reklamları ile online sipariş üzerinden yeni müşteri kazanılması desteklenir.

Eğitim ve Denetim

Dardenia Franchise şubelerimizdeki tüm kadrolarımız, eşsiz Dardenia lezzetlerini yüksek standartlarda müşteriye ulaştırması için; müşteri tercihlerinin yönlendirmesinden rekabet psikolojisine, kaliteden hijyene, sıcak satıştan yerel pazarlamaya kadar uzmanlık seviyesine ulaşana kadar eğitime tabi tutulur.

Standart program teorik ve pratik olmak üzere 4 hafta boyunca, eğitim ofisimizde uygulanmaktadır. Eğitimde, ürün kalitesi, hijyen, müşteri odaklı satış, sipariş alımı, finans ve pazarlama gibi konularda çok ayrıntılı bir eğitim programı uygulanır. Dükkân açıldıktan sonra da eğitim departmanı, bilgi ve ürün kalite standartlarının korunması ve rutin eğitimler için çalışmalara devam eder. Rutin denetimlerde görülen eksikler düzeltilir, mevcut durumun geliştirilmesi için eğitim planları hazırlar.

Operasyon ve İş Geliştirme

Franchisee dükkânlarımıza, operasyonel anlamda destek olmak amacıyla operasyon yöneticilerimiz ve pazarlama departmanı gerekli analizleri objektif olarak yapar ve gerekli aksiyon planını oluşturur. Aksiyon planlarının analizlerine göre, ciroyu artırma yöntemleri, personel eğitimi ve servis kalitesinin yükselmesi vb. konular içerebilir.

Hammadde ve Lojistik Desteği

30 yıllık tecrübe ile Dardanel fabrikalarında üretilen ürünler İstanbul’da bulunan merkez depomuza oradan da şubelere dağıtılır. Mutfaklarımızda Dardanel güvencesi olmayan ve merkez depomuzdan sevk edilmemiş ürün bulundurulmaz.