Sekiz Kollu Doktor!

Balık & Sağlık - 10/05/2013

Latince Octopus yani ‘sekiz ayaklı’ kelimesinden türeyen Ahtapot, metafor olarak güce karşılık gelir. Yiyecek olarak ise sağlığa ve zindeliğe!

Ahtapotun, faydaları saymakla bitmez. Sekiz ayaklı bu mucize balık, pek çok hastalığa iyi geldiği gibi, vücudun direncini de yükseltiyor.  Balık ve özellikle de ahtapot tüketen insanların mide, kolon, prostat, pankreas ve akciğer kanserine yakalanma riskleri çok daha düşük oluyor. Bununla beraber ahatopot, bronşların temizlenmesini sağlarken, astım hastalığının da tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca Alzheimer’a da iyi geldiği biliniyor.

Ne dersiniz, sekiz kollu bir doktor gibi değil mi? Ya da mucize olarak mı adlandırmak gerekir kendisi?

Peki Dardenia’da, Şiş & Chips Mix spesyalimizin en taze ve lezzetli ahtapotlarla süslendiğini biliyor muydunuz?

Fener Balığı, çok lezzetli olduğu aramızda kalmalı!

Balık & Sağlık - 01/04/2013

Kafası kocaman olan bu balık, görüntüsünün tuhaflığından ötürü, çizgi filmlere, çizgi romanlara ve kimi alaylara konu oluyor. Oysa ki pek şakaya gelecek bir balık gibi de durmuyor.

Zira kocaman dişlerini görenler için epey bir caydırıcı. Ancak derinlerde gözüken, çirkin ve ürtkütücü olarak nitelendirilen fener balığı, tam bir lezzet hazinesi. Tadı itibariyle ıstakozun kardeşi olarak da biliniyor. Yiyen bir daha kendisini unutamıyor.

Patlak gözleri, paytak süzgeçleri, yassı bedeni ve kafasından yukarı fırlayan ışığı ile pek de çekici görünmediği doğru. Ama bu belki de doğanın kendisine verdiği bir savunma biçimidir. Yoksa herkes onu yemek isteyecekti, öyle değil mi?

Dev balıklar imparatorluğu

Balık & Sağlık - 05/02/2013

Dünyanın her yerinden balık tutkunları Taylan’a geliyorlar. Bunun nedeni, ülkenin en büyük tatlı su balıklarına ev sahipliği yapması. Çoğunun dünyada eşi benzeri yok. Kimilerinin ise nesli tükenmek üzere. Bu nedenle balıkların avlanması yasak. Onlar, doğanın sahip olduğu hazineler. Tayland, tatlı su balıklarının yaşamlarına devam edebilmesi için büyük yatırımlar yapıyor. Onlar için hazırlanan özel üreme alanlarında bu balıkların azalmakta olan sayıları arttırılmaya çalışıyor. Çoğu, dev cüsselerine rağmen öylesine hassas ki, eş beğenmeleri yıllar alabiliyor. Bazıları ise yaşamları boyunca tek eşle birlikte oluyorlar.

Mekong Nehri, Tayland’da dev balıkların en çok bulunduğu bölgelerden biri. Rehberler eşliğinde nehir, turistler tarafından ziyaret edilebiliyor. Ancak, rehbersiz buralara gitmek yasak. Amaç ise balıkların korunmasını sağlamak.

Sonsuz gençliğin sırrı, karides

Balık & Sağlık - 05/02/2013

Karides, küçük olabilir ama faydaları öylesine büyük ki… Diyelim ki, fazla kilolarınız var. Karides, fazla kiloların giderilmesinde en önemli besinlerden biri. Aynı zamanda kendisi, güzelliğe bin bir güzellik daha ekliyor. Çünkü anti oksidanlarla dolu. Kanserle mücadelede birebir.

Karides, protein, vitamin D, vitamin B3 ve çinkoyla yüklü. Vücut için çok besleyici. Kendisine pembemsi rengini, içeriğindeki karoten veriyor. Ve bu da cildin yaşlanmasını engelliyor. Karides, yeni hücrelerin gelişmesinde anahtar rol oynuyor. Saçın cansızlığını giderdiği gibi, rengini de kuvvetlendiriyor. Karidesin faydaları saymakla bitmez. Kendisi sonsuz gençliğin anahtarı.

O zaman ne yapıyoruz? Hemen gidip karidesli Dardenia lezzetlerini keşfediyoruz. Ve mümkünse karidesi diyetimizin düzenli bir parçası haline getiriyoruz!

2013 trendlerinde balık

Balık & Sağlık - 05/02/2013

Ulusal Restoranlar Birliği (NRA) her yıl yaptığı yılın yemek trendleri araştırmasını yayımladı. Buna göre, balık restoran menüleri arasında yıldız konumunda. Birliğin, mesleğinde en iyi 1800 aşçıya sorarak hazırladığı yılın özel menüsünde deniz ürünleri en popüler. Balığı bu kadar ayrıcalıklı kılan ise, lezzetli olmasının yanı sıra tam bir gençlik ve sağlık kaynağı olması. Izgarasından, buğulamasına, çiğ balığından pişmişine hepsinin de kendisine özgü tadı ve yeri var. İster romantik bir akşam; isterse iş yemeği olsun, balık ve deniz ürünleri sofranın en nadide lezzeti oluyor. Ve size bir sır verelim; balık, aşka aşk katıyor.

Peki, sevgilinizle bu akşam balık yemeyi düşünmez misiniz?

Balık, Sağlık

Balık & Sağlık - 03/10/2012

Sağlıklı Beslenmenin En Lezzetli Yolu: Dardenia

Balık ve diğer deniz mahsüllerinin sağlımız için en iyi seçenek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun için Dardenia’da en fazla önem verdiğimiz konu, balıktan gelen sağlığı Dardenia lezzetiyle buluşturmak. Daha sık ve daha çok balık yemek için ihtiyacınız olan çeşitliliği ve pratikliği sizlere sunmak.

Sağlık aşkına! Haftada en az iki kez balık!

Balıkta bulunan proteinler, mineraller ve yağlar; hücre deformasyonundan depresyona, kalp sağlığından bunamaya kadar vücudumuzun karşı karşıya olduğu birçok riski en düşük seviyeye indiriyor.

Dünya’da ve Türkiye’de birçok üniversite, ayrıca Amerikan Kanser Birliği, Live Strong gibi kuruluşlar “haftada en az iki kez balık tüketin” çağrısı yapıyorlar. Bilimsel çalışmalar, haftada en az iki porsiyon balık yemenin, kalp krizinden ölme riskini %36 oranında azalttığını gösteriyor. 65 yaş üstünde ise düşünme kabiliyetinde her yıl yaşanan düşüşün %13 gerileme gösterdiği görülüyor.

Balık ve Omega-3 Yağ Asitleri

Her yağ vücudumuz için zararlı mıdır? Kuşkusuz ki hayır! Özellikle hücrenin temel yapı taşı olan ve birçok yaşamsal fonksiyonumuzu düzenlenleyen Omega-3 Yağ Asidi içeren doymamış yağlar sağlığımız açısından çok önemli! İnsan vücudunun üretemediği Omega-3 Yağ Asidi için en zengin, en doğal kaynak balık eti. 

Omega-3 yağ asitleri her balıkta bulunmakla birlikte, Dardenia lezzetleri arasında yer alan Somon, Orkinos, Hamsi gibi soğuk sularda yaşayan yağlı balıklarda daha da fazla bulunuyor. Yani Omega-3’ün en lezzetli hali de Dardenia menülerinde sizi bekliyor!

Sağlıklı Bir Kalp İçin

Balık içerisindeki Omega-3 Yağ Asitleri kalp hastalıklarıyla savaşır. Omega-3 Yağ Asitleri’nin kanı inceltici ve kan basıncını düşürücü etkisi kalp ve damar sağlığını destekler. Amerikan Kalp Birliği’nin yaptığı araştırmalar Omega-3’ün ani kalp krizi riskini azalttığı gibi kalp ritim bozukluğuna karşı da koruma sağladığını gösteriyor.

Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Profesörleri Dariush Mozaffarian ve Eric Rimm’in yürüttükleri çalışmalar düzenli balık tüketenlerde kalp krizinden ölme riskinin, balık tüketmeyenlere göre %33 daha az olduğunu, haftada iki kez balık tüketenlerde ise bu oranın %36’lara kadar çıktığını gösteriyor.

Balık-Ekmek-Vitamin

Balık, annelerimizin tabiriyle "tam bir vitamin deposu." A, B, D, E ve K vitaminlerini yoğun oranda bulunduran balık eti bu alanda da diğer hayvan etlerinden oldukça üstün.